Lipienie Z Łupawy - relacja z wyprawy 0
Lipienie Z Łupawy - relacja z wyprawy

Na naszą jesienną wyprawę wędkarską wybraliśmy jedną z najpiękniejszych rzek Pomorza – Łupawę.
Rzeka w górnym biegu przepływając po pofałdowanym terenie moreny czołowej dochodzącej do 250 m n.p.m., wykorzystuje doliny rynnowe, w dolnym odcinku przepływa przez tereny płaskie o podłożu torfowym i bagiennym. Rzeka płynie w przepięknym krajobrazowo wąwozie, charakteryzującym się wysokimi, nawet 40-metrowymi zboczami.

W składzie: Piotr Zieleniak, Piotr Sołtysik, Michał Greszta, Bartosz Rapiej, Jarosław Smorczewski czyli team Trapera pojawiliśmy się nad rzeką w październiku 2021 roku, aby spędzić 2 dni w poszukiwaniu lipieni oraz innych ryb łososiowatych.

Na Łupawie Piotr Zieleniak zdobył w 2018 roku tytuł Mistrza Europy w wędkarstwie muchowym.
Jak wspomina nasz mistrz – Łowienie nad tak bajecznie piękną rzeką w krainie endemicznego Lipienia jest czymś niezwykłym i czekaliśmy na to z niecierpliwością.

 

 

czytaj całość »
Primaloft – wojskowa technologia w służbie wędkarzom 0

Zima za pasem. Człowieka aż skręca czasem by uciec nad wodę. Problemem zwykle staje się temperatura. Po prostu marzniemy. Osobiście, wzorem znajomych ze Skandynawii, których zwykle pogoda nie rozpieszcza, uważam, że na ryby nie ma złej pogody – może być tylko niewłaściwe ubranie. Na szczęście nowoczesne technologie wychodzą nam naprzeciw. Przeczytajcie o jednej z nich.

Od wielu lat naukowcy poszukują nowych tkanin do tworzenia nowoczesnych ubrań. Materiałów, które zapewnią dobrą izolację termiczną i odporność na warunki zewnętrzne, a przy tym będą miały niewielką wagę. Jednym z takich materiałów był polar – tkanina opracowana przez firmę Malden Mills w 1979 roku. Szturmem zdobyła ona rynki światowe odzieży outdoorowej. Cały czas poszukiwano jednak jeszcze lepszej izolacji. Tu niedoścignionym materiałem był naturalny puch kaczy i gęsi. Charakteryzuje się od doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, ma dużą sprężystość i niewielką wagę. Niestety, traci swoje właściwości po namoknięciu, a tego nad wodą trudno uniknąć. Długo schnie, robi się ciężki i przestaje pełnić funkcję izolacyjną. Przełom nastąpił w 1988 roku, gdy firma Albany International Corporation na zlecenie Departamentu Obrony USA opracowała nową tkaninę. Łączy ona wysoką sprężystość, nienasiąkliwość, oraz doskonałą izolację termiczną, zbliżoną do kurtek puchowych. Nazwano ją PRIMALOFT.

 

 Kurtka primasoft traper.pl 

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium